by cookie_studio on freepik.com

10 סימנים שיכולים להעיד אם אתם עובדים מופנמים

לא מעט אנשים חושבים שהם יודעים לזהות בקלות האם הקולגה, העובד או הבוס שלהם מופנם.

הם גם בטוחים שהם יודעים להעיד על עצמם האם הם מופנמים או לא. באופן סטיגמטי, אנחנו חושבים שאותו עובד שיהיה בצד, עסוק בטלפון שלו במהלך אירוע חברה, הוא מופנם. אבל, זה לא בהכרח נכון. להיות מופנם זה הרבה מעבר להעדפה להיות לבד עם עצמך במצבים מסוימים.

מה הקשר בין מופנמות ואנרגיה?

מופנמות היא אחת מתכונות האישיות שנמצאות פחות בשיח החברתי.  רבים מאיתנו, פשוט לא מודעים לכך שהם מופנמים. חלקנו תויגנו כביישנים למרות שאינטראקציה חברתית לא מעוררת בנו פחד או חרדה.  אחרים שמעו, לעתים בנימה ביקורתית, שהם "שקטים מידי".

למעשה, מופנמות ומוחצנות מוגדרות במונחי העדפה לסביבות עם רמות גירויים שונות ולאופן בו אדם נטען באנרגיה.  אנשים מופנמים, כדי להיטען באנרגיה, זקוקים לסביבה שקטה בעוד שאנשים מוחצנים זקוקים לסביבה עם גירויים לדוגמא אינטראקציה חברתית כדי להיטען באותה אנרגיה.

 

האם מופנמות היא תכונה מולדת?

מחקרים מראים שמופנמות היא אחת מתכונת האישיות אשר עוברת בתורשה. כלומר, מופנמות היא מולדת. בנוסף, במחקרים נוירולוגים שבוצעו, נמצאו הבדלים במוחם של אנשים מופנמים ומוחצנים הן באופן עיבוד המידע והן בתגובה לדופמין.  דופמין הוא המוליך העצבי אשר אחראי לתחושת הסיפוק וההנאה שנוצרת מתגמולים חיצוניים כגון: כסף, פרסים, סטטוס, קידום וכו'.
אנשים מוחצנים מגיבים יותר לדופמין בעוד אנשים מופנמים, מגיבים יותר לאצטילכולין, מוליך עצבי אחר אשר אחראי גם לתחושת הסיפוק וההנאה אבל כתוצאה מפעולות פנימיות כגון : חשיבה, ריכוז, קריאה.

איך יודעים אם עובד הוא מופנם?

מבחן ה- (Myers Briggs Test Indicator (MBTI מאבחן את אישיות האדם על פני מספר מימדים אישיותיים בינהם מימד המופנמות-מוחצנות.  יחד עם זאת, גם אם העובד לא ביצע את ה MBTI הוא עדיין יכול לדעת אם הוא מופנם באמצעות בדיקת התאמה של המאפיינים הבאים לדרך ההתנהלות שלו או של הקולגה שלו.  חשוב להדגיש שמופנמות-מוחצנות היא רצף וכולנו נמצאים בנקודה מסוימת על גביו. ככל שיותר מאפיינים יתארו את העובד, הסבירות שהוא מופנם, גדלה.

 

1 שיחות אחד על אחד
עובדים מופנמים יעדיפו בדרך-כלל לנהל שיחות אחד על אחד ופחות שיחות קבוצתיות.  בצורה כזאת, הם יכולים להכיר את הצד השני ולייצר בסיס לקשר משמעותי.

 

2 תקשורת כתובה
מיילים וואטסאפ הם אמצעי התקשורת שאנשים מופנמים מעדיפים ומרגישים בהם יותר בנוח היות והם מאפשרים להם להקדיש זמן חשיבה לשאלות הנידנות ולניסוח עמדתם.

 

3 העבודה הכי טובה מבוצעת כשהם עם עצמם
אלו הם העובדים שפשוט נהנים להיות עם עצמם.  הם מגיעים לתוצאות הכי טובות שלהם כשהם עובדים באופן אינדיבידואלי.  זה לא סותר את העובדה, שהם יכולים להשתלב ולתרום בעבודת צוות לאחר שאיפשרו להם זמן מקדים עם עצמם בו הם חשבו על הנושא וניסחו את התובנות המקצועיות שלהם.  כשהם עובדים לבד, בדרך-כלל, לא ישתפו את האחרים בתהליך עד שיהיה להם תוצר מוגמר.

 

4 יכולת הקשבה מעולה
אלו הם העובדים שכשאנחנו צריכים מישהו שיקשיב לנו, נלך אליהם.  הם בעלי יכולת הקשבה מדויקת לדברי האחר.  היכולת הזאת מאפשרת להם מצד אחד, ליצור קשרים בין אישיים משמעותיים ומצד שני, ליצור פתרונות מותאמים אישית לצרכים של הארגון.

 

5 לא אוהבים Small Talks 
הם העובדים שבפינת הקפה לא יהנו מלדבר על ארוחת הערב של אתמול, הילד החולה או סוף השבוע שעבר.  מנגד, הם ידברו ארוכות ולעומק על נושאים שבתחום מומחיותם.  זאת גם הסיבה שהם יהנו לעבוד על מספר מצומצם של משימות בהם הם נדרשים לעבודת עומק מאשר, מספר רב של משימות הנעשות באופן שטחי יותר.

 

6 בישיבות מעדיפים להקשיב מאשר לדבר
אלו הם העובדים שמתוארים כשקטים בתוך פגישה. לעתים, עלולים לתאר אותם, באופן שגוי,  כאדישים או ככאלו שאין להם ערך לתת.  ההפך הוא הנכון.  הם מתרכזים בהקשבה ובתהליך העיבוד של המידע.

 

7 לא מדברים על ההישגים שלהם
בניגוד לעובדים שנהנים לספר על העשייה וההישגים שלהם, העובדים המופנמים נוטים לשמור אותם לעצמם.  הם מאמינים שהעבודה הטובה שהם עושים מדברת בעד עצמה ואין צורך לעסוק בשיווק שלה.

 

8 נמנעים מסכסוכים וקונפליקטים 
האופי השקט והרגוע של אנשים מופנמים, מביא אותם להימנע מסיכסוכים ומעימות ישיר במצבים קונפליקטיבים במקום העבודה.

 

9 מרגישים מרוקנים מאנרגיה אחרי אינטראקציה חברתית
סוללת האנרגיה של אנשים מופנמים מתרוקנת לאחר אינטראקציה חברתית גם אם הם מאוד נהנו בה.  הם ירגישו בדרך-כלל עייפים וצורך להיות עם עצמם, בסביבה שקטה, כדי להחזיר לעצמם את האנרגיה.

 

10 יעדיפו הרצאה על פני סדנה
עובדים מופנמים בבואם להשתתף בפעילויות לצורך למידה המתקיימות בארגון,  יעדיפו ללכת להרצאה על פני השתתפות בסדנה. 

 

כאשר מדברים על מופנמות או מוחצנות חשוב להבין שאלו הם הבדלים בינאישיים והם אינם מעידים על עדיפות של אחד מהם על השני. הכוח של הארגון הוא דווקא ביצירת צוותים מגוונים, המושתתים על תקשורת פתוחה המאפשרים לכל עובד להיות מוערך כאדם בעל תכונות ייחודיות משלו.