Photo by Ben White on Unsplash

איך לחשוב שפע בזמן משבר כלכלי

ארגז הכלים להתמודדות עם דאגה ומחשבות שליליות.

המצב הפיננסי תלוי במיקוד שלנו. אם נתמקד במה שאין, באמת שלא יהיה לנו וזו תהיה התחושה שלנו.
אם נתמקד במה שיש, נרגיש שפע כלכלי ויהיה לנו יותר קל לקבל שפע נוסף בחיים שלנו. מה שמתמקדים בו גדל, לכן אם תתמקדו במחסור המחסור יגדל ואם תתמקדו בשפע, השפע יגדל.

1 תפסיקו לראות חדשות!
צפיה בחדשות זו דרך מעולה לפתח מיינדסט של מחסור במקום שפע כלכלי. תהיתם למה כמעט אף פעם אין חדשות טובות בחדשות והכל רע? זה לא במקרה, זה פשוט מה שהם גילו שיוצר רייטינג. מכיוון שהחדשות תלויות בפרסומות כדי להתקיים, הם תמיד ילכו על מה שמביא הכי הרבה רייטינג. אז ברצינות עזבו אתכם. לא יעזור לכם לדעת כמה מובטלים בדיוק יש באילת כרגע, כמה עצמאים לא קיבלו בכלל שום סיוע כספי או לשמוע סיפורים אישיים קורעי לב על אנשים שאין להם מה לאכול.

אני חייבת להגיד לכם שאני שנים כבר בדיאטה של חדשות וזה אחד מהדברים שמאפשרים לי להיות אופטימית. באמת, אי אפשר להיות חיוביים ושמחים אם רואים כל היום חדשות. אני אגיד לכם עוד משהו, זה בכלל לא חסר לי! כל התקופה הזו, תמיד כשהיה משהו באמת קריטי ורלוונטי לחיים שלי (כמו למשל שהחליטו לבטל את הגן לקטנצ'יק) פשוט כבר עדכנו אותי. אז מדי פעם מישהו זורק לי הערה של איפה את חיה שאת לא יודעת שזה וזה קרה. בתגובה אני מחייכת וצוחקת כי אני לא רואה חדשות אז לחייך ולצחוק זה די קל. חוץ מזה אותם אנשים עושים לי שירות ומעדכנים אותי בענייני אקטואליה שכנראה רלוונטיים לחיים שלי.

מזמינה אתכם לנסות להוריד את האפליקציות של החדשות מהטלפון, לכבות את כל ההתראות, להפסיק כל שעה עגולה לשמוע חדשות ופשוט להעביר ערוץ כשזה מתחיל. אם תעשו זאת, תגלו שמצב הרוח שלכם משתפר והחיים נראים הרבה יותר טובים פתאום.

2 עשו תרגיל כתיבה לשפע כלכלי
התרגיל הזה אהוב עלי במיוחד מכיוון שהוא פועל בכל כך הרבה מישורים. הוא עוזר לנו להתמקד במטרות שלנו, להרגיש אותם וגם לחשוב על דרכים להגיע אליהם. התרגיל עצמו מאוד פשוט אנחנו מחליטים כל יום (רצוי בבוקר אחרי שמתעוררים) לוקחים מחברת וכותבים על המצב שלנו עוד 5 שנים מהיום בלשון הווה. אני אישית אוהבת לכתוב על איך נראה יום בחיים שלי כשהגעתי למטרה שלי, אבל תרגישו חופשי לרשום איך שנוח לכם.

למשל, עוד 5 שנים יש לי מגוון מקורות הכנסה יציבים וקבועים. ההכנסות שלי הולכות וגדלות מדי חודש ואני ישנה מעולה בזכות המצב הכלכלי שלי. אני עוסקת במה שאני אוהבת ונשאר לי גם שפע זמן פנוי לחברים משפחה ותחביבים. יש לי הכנסות הרבה מעבר להוצאות שלי והכסף העודף מושקע ומניב לי יותר הכנסות וגם עוזר לאחרים על ידי תרומות ומתנות. אני קמה בבוקר מאושרת לדעת שאני נמצאת במצב כלכלי יציב והתגברתי על הבעיות הכלכליות שלי ואני ישנה מעולה בלילה בידיעה שאני מסודרת מבחינה כלכלית.

התרגיל הזה מאוד פשוט ליישום והוא עוקף הרבה בעייתיות שיש בלחזור על מנטרות. פעמים רבות אנשים לא מתחברים למנטרות כי מבחינתם לא יעזור להגיד 20 פעם שיש להם הכנסות גבוהות רק יוצר אנטי כי זה מרגיש שהם משקרים לעצמם. לכן, ההתמקדות בעתיד עוזרת לדמיין עתיד טוב יותר ומכניסה אותנו לפרספקטיבה שהמצב כיום הוא זמני והולך להשתפר. מכיוון שזה בעתיד אנחנו לא משקרים לעצמנו, כי זה בהחלט יכול לקרות. ככל שתתמידו בתרגיל הזה תראו שאתם מתחילים לכתוב על הדרך שעשיתם כדי להגיע לשם, מה שיתן לכם רעיונות איך ליישם זאת בפועל. שני דברים חשובים להקפיד עליהם : כתיבה בלשון הווה ובשפה חיובית. כלומר, לא לרשום אני לא הולכת להיות במינוס ובחובות יותר אלא עוד 5 שנים אני במצב של פלוס וחסכונות.

3 צרו מפת חשיבה ליצירת שפע כלכלי
הדרך הזו היא אחת השיטות האפקטיביות לפתוח את הראש ולייצר דרכי פעולה אמיתיות ופרקטיות לצאת מהמצב. היופי הוא שהדרך הזו היא כל כך פשוטה שאין שום סיבה שלא תוכלו להשתמש בה כבר עכשיו. כל מה שצריך זה דף ריק ועט. הבאתם כאלה? יופי.

עכשיו רשמו במרכז הדף את המטרה שלכם, למשל הגדלת מקורות הכנסה. סמנו את המטרה בעיגול והתחילו בתהליך רשימה ללא צנזורה. צרו חץ מתוך העיגול המרכזי ורשמו את הרעיון כחץ או אפילו תעשו רשימה של כל מה שעולה. פשוט רשמו את כל הרעיונות שעולים לכם לראש בלי שיפוט ובלי לעצור ותמשיכו ככה כמה שיותר. זה אפילו יכול להיות תרגיל משפחתי כיפי, תתפלאו איזה רעיונות יצירתיים עולים כשרק נותנים לראש שלנו להיות פתוח לאפשרויות.

כשתסיימו תתפלאו לראות כמה רעיונות ליצירת שפע כלכלי עלו. חלקם לא רלוונטיים, זה בסדר אבל חלקם בהחלט יכולים להיות רעיונות טובים וריאליים. תדאגו לרשום כל דבר שאפשר לעשות שיכול לקדם אתכם למטרה. בין אם זה עוד עבודה, להתייעץ עם אנשי מקצוע, לפרוס את המשכנתא, להוריד בהוצאות מיותרות, להתחיל בייעוץ פרטי או להשתמש בחסכונות. תנו לכל הרעיונות לצוץ טובים ורעים. רק בסוף כשתסיימו תסתכלו על הרשימה, תעצרו רגע ותעריכו כמה דרכים יש לכם כדי לייצר שפע כלכלי ושלפר את המצב. עכשיו תסמנו רק את הרעיונות שנראים לכם הכי אפקטיביים ויאללה תתחילו ליישם אותם!

4 התמקדו באיך אפשר לייצר שפע כלכלי
הנקודה הזו מאוד קריטית ודורשת תשומת לב אבל חשובה מאוד. כל פעם שאתם חושבים לעצמכם/אומרים:
– אי אפשר לעשות את זה
– זה לא שווה את זה
– כולם במצב כלכלי גרוע
– אף אחד לא יעזור

או כל משפט מדכא וכוללני מעין זה, החליפו את המחשבה ושאלו את עצמכם שאלה אחרת. שאלו את עצמכם
– איך אפשר כן להצליח?
– איך אפשר כן להרוויח?
– איך אפשר להתמודד עם המצב הכלכלי?
– איך אפשר לנצל את התקופה הזו לשפר את המצב הכלכלי?
– מי כן יכול לעזור?
– מי במצב כלכלי טוב ויכול לייעץ לי?

ברגע שתעברו לחשוב בצורה הזו אתם תפתחו את החשיבה שלכם למציאת פתרונות במקום לחסום את השפע. כשאתם אומרים לעצמכם דברים כמו אי אפשר, אף פעם או אף אחד אתם בעצם קובעים לעצמכם עובדה בראש וסוגרים את עצמכם לאפשרויות אחרות. אם תשנו את הגישה ותפתחו את המחשבה לקבל תשובות ופתרונות, גם תגיעו אליהם. אז תתחילו לתרגל כל פעם שמשהו מדכא אתכם לשאול את עצמכם איך אפשר כן? זו שיטה שעובדת פלאים לפתיחת הראש ומציאת פתרונות.

5 הזינו את עצמכם במדיטציות שפע כלכלי
גם אם באמת הפסקתם לראות חדשות, עדיין קשה להתעלם מהמצב הקשה שיש מסביב. כל פעם שאנחנו יוצאים החוצה אנחנו רואים אנשים במסיכות או חנויות שעדיין סגורות ונזכרים מחדש במצב הכלכלי שמאיים על כולם. מכל פינה אנחנו מקבלים תזכורת למצב הכלכלי הרעוע של המדינה ושלנו. לכן, אנחנו חייבים לעשות את ההיפך ולהזין את עצמנו בתכנים של שפע כלכלי כדי לייצר איזון.

תחשבו שכל יום לפני שאתם נכנסים לרכב הייתם רואים סרטון של תאונת דרכים. הייתם מפחדים מאוד להיכנס לרכב ולהתחיל לנהוג נכון? זה היה משפיע על הנהיגה שלכם והופך אתכם להססניים יותר ונוהגים פחות. זאת למרות שנהגתם כבר הרבה מאוד פעמים ולא קרה כלום!

זה בערך מה שקורה לנו עכשיו, אנחנו מקבלים כל הזמן מסרים מדאיגים ומפחידים לגבי המצב הכלכלי וזה משפיע עלינו. אם נמשיך להקשיב רק למסרים האלה כנראה שניכנע לפחד, נשתתק ולא נצליח להתמודד כראוי. לכן, עלינו להזין את עצמנו בתכנים חיוביים כדי לאזן את ההשפעה הזו ולעזור לעצמנו להגיע לשפע כלכלי. אני ברמה האישית מאוד אוהבת את המדיטציה הזו לשמיעה בבוקר או לפני השינה והמדיטציה הזו מאוד טובה לשים ברקע. אבל תכלס, פשוט תכניסו לגוגל מדיטציית שפע ותקשיבו בעקביות למה שאתם הכי מתחברים. העיקר שתזינו את עצמכם בתכנים חיוביים. אגב גם לא חייבים לשבת ברגליים משוכלות ולהגיד אוממממ כל הזמן. אני אישית שמה את המדיטציות עם אוזניות בזמן שאני עושה הליכה או במיטה לפני השינה.

6 הודו על מה שיש לכם
אין דבר שיותר מושך שפע כלכלי מאשר הודיה על השפע שכבר יש לנו. אני יודעת שזה נשמע לא הכי אינטואטיבי בשלב הזה להודות על המצב אבל האמת היא שזה הדבר שהכי יעזור לכם. זה גם יגרום לכם להרגיש טוב יותר ויוריד את מפלסי החרדה וגם ייתן לכם יותר ביטחון להתקדם. גם אם המצב הכלכלי כרגע לא טוב, אני בטוחה שיש דברים בחייכם שאתם מודים עליהם.

אם אתם קוראים את זה עדיין יש לכם גישה לאינטרנט ולכל שפע המידע ברחבי הגלובוס. כנראה שגם יש לכם קורת גג ואוכל ואפילו משפחה , חברים ואנשים שאתם אוהבים בחייכם. יכול להיות שהתקרבתם למשפחה בתקופה הזו. אני אישית למשל חשבתי שאשתגע בבית עם התינוק אבל האמת שזה היה ממש מרתק לראות אותו מתפתח כל כך הרבה בתקופה הזו. חפשו את הדברים שכן יש לכם היום והתמקדו בהם. זכרו מה שאנחנו מתמקדים בו גדל, לכן אם נתמקד במה שיש יהיה לנו יותר ממנו. אם נתמקד במה שאין, יהיה לנו פחות. אז הקדישו זמן מדי יום להודות על לפחות 3 דברים שיש לכם. תאמינו לי זה יעשה לכם רק טוב, ישפר את המצב רוח שלכם וייתן לכם פרספקטיבה חיובית יותר.

 

Photo by Anna Earl on Unsplash

7 תעזרו לאחרים
נתינה היא דרך מעולה למשוך שפע לתוך החיים. באמת, לא סתם אומרים ביהדות שצריך לתת מעשר. למען האמת הרבה מעשירי העולם מכירים בזה ונותנים בשפע וגם מקבלים הרבה יותר. עצם הנתינה לאחרים משדרת לנו שיש לנו בעצם כל כך הרבה שפע שאנחנו אפילו יכולים לתת ממנו לאחרים. חוץ מזה, זה פשוט עושה הרגשה טובה לראות הכרת תודה בעיניים של אדם אחר ולדעת שעשינו טוב.
אגב, הנתינה לא חייבת להיות כספית היא יכולה להיות בכל פורמט שתרצו. זה יכול להיות:

– ייעוץ לאחרים
– אוזן קשבת לקרובים בחרדה
– להתקשר לאנשים מבוגרים ולהפיג להם את הבדידות
– לקחת את הילדים של השכנים ולתת להורים שלהם קצת מנוחה (באישור ההורים כמובן)
– לתרום חפצים מיותרים שיש בבית לאנשים שצריכים ואין להם
– להכין משהו טעים ולחלק לשכנים לעשות להם טוב

אני מבטיחה לכם שכל דבר כזה שתעשו ישפר את מצב הרוח שלכם וייצור לכם עוד הזדמנויות. הדרך הכי טובה לצאת ממיינדסט של מחסור זה לתת לאחרים. ברגע שאנחנו נותנים המעשים שלנו כבר מצהירים שיש לנו לתת ואם יש לנו מה לתת אז אנחנו בשפע לא במחסור.

8 אל תתביישו לבקש עזרה
האמת היא שלא תמיד קל להודות שקשה לנו, אבל לרוב זה מה שיכול לקדם אותנו הכי הרבה. אם קשה לכם, אתם לא יודעים איך להתמודד או מה לעשות באמת שאין מה להתבייש לבקש עזרה. יש שפע של אנשי מקצוע, פורומים לעזרה ותמיכה בכל תחום וגם עמותות שישמחו לסייע. בקשת העזרה תפתח אתכם לקבל סיוע מבחוץ שיעזור לכם להתמודד ולשפר את הכלים והיכולות הפיננסיות שלכם. אישית אני מאוד מאמינה בשימוש באנשי מקצוע ועושה זאת באופן שוטף גם אם אני מכירה את התחום בעצמי. פרספקטיבה וניסיון של אדם אחר תמיד יכולים להועיל.

רגע אז מספיק שינוי מיינדסט כדי להגיע לשפע כלכלי?

ברור שלא! תקשיבו זה לא הוקוס פוקוס כאן. יש מציאות ויש מצב כלכלי שצריך להתמודד איתו חד משמעית. הדרך היחידה לשפר את המצב הכלכלי שלנו היא על ידי פעולה. אם תפעלו ותעשו את מה שנדרש כדי לשפר המצב הכלכלי בין אם זה להוריד הוצאות מיותרות, לדאוג להשלמת הכנסה או פשוט לעשות את הפעולות הבירוקרטיות שניתן כדי לקבל מענקים והטבות מהמדינה אז מצבכם ישתפר. אם תעשו רק את התרגילים שכתבתי ללא שום פעולה נוספת המצב שלכם לא ישתפר.

הכלים הללו לחיזוק מיינדסט של שפע נועדו לעזור לכם להתמקד בדרכים שכן יעזרו לכם לצלוח כלכלית את התקופה הזו. הכלים הללו יעזרו לכם למצוא פתרונות ולקבל מוטיבציה כדי לפעול ולשפר את המצב הכלכלי. אני יכולה להבטיח לכם, שאם תעשו פעולות ותישארו במיינדסט של מחסור, לא תשפרו את מצבכם הכלכלי. כי פשוט סביר להניח שלא תעשו את הפעולות הנכונות וגם אם תשפרו את המצב הכלכלי אתם תתמקדו בהוצאות שעוד יש ולא תרגישו את זה כלל. לכן, חשוב בהחלט לפעול, אבל חשוב לפעול מתוך תודעה של שפע כלכלי והבנה שהמצב הולך להשתפר בסופו של דבר.