Designed by Freepik

איך לחזק את החוזקות וליהנות מחיים של הגשמה והצלחה

האנושות עוסקת מאות שנים באופן קצת כפייתי בפגמים ובכישלונות.

רופאים חוקרים מחלות כדי ללמוד על בריאות, פסיכולוגים חוקרים עצב כדי ללמוד על שמחה, יועצים בודקים סיבות לגירושין כדי ללמוד על נישואים מאושרים, ובבתי הספר עודדו אותנו לזהות נקודות תורפה כדי להתחזק בהן (מי אמר מתמטיקה?).

מעט מאד מלמדים אותנו על חוזקותינו!

לכן נוצר מצב שאנחנו לא יודעים כיצד לנצל את החוזקות שלנו, ובוודאי לא יודעים איך למנף אותן להצלחה ברבדים השונים של החיים.

האם צמיחה נובעת מעבודה עם חוזקותינו או מעבודה על חולשותינו?
השאלה הזו מייצגת שתי תפיסות עולם בפסיכולוגיה, כל אחת מביאה מחקרים והוכחות לצדקתה. אולם, אם אתם מחוברים יותר אל מה שנקרא 'פסיכולוגיה חיובית', סביר להניח שהיכרות ועבודה עם החוזקות שלכם תוביל אתכם בקלות ובמהירות רבה יותר אל התוצאות הרצויות.

איך מזהים חוזקות?

כדי לזהות את החוזקות יש לבחון שני דברים:

הראשון ידע עובדתי – האם אני יודע לשיר או מזייף? האם קל לי במתמטיקה או שאני חורק שיניים? האם אני עומד בקלות מול אולם מלא אנשים או שיש לי חרדת קהל?

השני ידע שמגיע מניסיון ומיומנויות שרכשתי – האם לאחר שלמדתי לשיר, השירה היא אכן חלק בלתי נפרד מהמהות שלי? האם לאחר שתירגלתי אינספור תירגולים במתמטיקה אני מרגיש ביטחון בתחום? האם לאחר שעברתי אימון לעמידה מול קהל אני עושה את זה בשמחה ובהנאה?

כשמדובר במיומנויות נרכשות, חשוב להבין שהחוויה הרגשית המתלווה לפעולה היא הסמן שבעזרתו ניתן לדעת אם מיומנות שרכשתי אכן הופכת לחוזקה. ללא חוויה רגשית מעצימה כנראה שנהיה מיומנים אבל לא נתמיד ולא נתחבר באמת לכלים שרכשנו, והם לא יהפכו להיות חלק ממי שאנחנו.
כישרונות הם דבר קבוע!
אנחנו נולדים עם הגדרה של מי אנחנו. זהו דפוס קיים שלא ניתן לשנותו. המומחים של "העיצוב האנושי" מזהים מיד את החוזקות של כל מי שמגיע אלינו לייעוץ דרך מבט במפה שלו.
אי אפשר לבנות חוזקה שאינה מבוססת על כישרון, ולכן נחוצה מיומנות כדי לדעת אם אתה יכול לעשות משהו או לא.
האמת העמוקה היא שכנראה תמיד נרגיש משיכה אל מה שטבוע בתוכנו, בין אם אנו מודעים לכך ובין שלא, וגם אם אנו בתהליך חיפוש, נתמקד בסופו של דבר במה שאנחנו טובים בו, או במה שנרגיש שאנחנו יכולים להגיע בו להישגים משמעותיים.

הפסיכולוגיה החיובית מזמינה אותנו לחזק את החוזקות שלנו, להעצים את התכונות החיוביות והמובילות איתן הגענו לעולם, ובאופן הזה להתפתח ולהפיק מעצמנו את המירב.
היא שונה מתפיסות אחרות, הפונות דווקא אל עימות עם נקודות התורפה, מתוך הנחה שמודעות אל החולשות שלנו תניע תהליכי שינוי קוגנטיביים והתנהגותיים.
אני לא דוגלת מהתעלמות מהחולשות שלנו, ההיפך הוא הנכון. תמיד ניתן להשתפר, אולם אף חולשה לא תהפוך בסופו של דבר לכישרון.

מה לעשות אם מזהים חולשה:

1

נסו להשתפר מעט. אל תדרשו מעצמכם דרישות שיגרמו לכם לתחושות אשמה, חוסר ערך עצמי או חוסר מסוגלות. כל צעד קטן יכול לקדם אתכם.

2

בנו מערכת תמיכה. אתם לעולם לא לבד. אם אינכם חזקים בתחום מסויים, מצאו את האנשים שישלימו אתכם. ואם אלו יהיו האנשים הנכונים תיצרו מצב שלwin win  אמיתי לשני הצדדים.

3

וכאן מגיעה המלצה שבדרך כלל פחות תשמעו אותה ממאמנים קונבנציונליים – פשוט חדלו לעשות זאת! חדלו לנסות בכוח להיות משהו שאתם לא. זה דורש אומץ להודות בחולשה, זה דורש אומץ לבקש עזרה, וזה דורש אומץ לפנות מתוך בחירה אל תחומים בהם אתם כן יכולים להצליח.

מספר שאלות שיעזרו לכם לזהות חוזקות:

– מהם שלושת הערכים המובילים בחיי, ואיך הם באים לביטוי בעשייה שלי?

ערכים יכולים להישמע לעיתים כסיסמאות: חופש, אהבה, נתינה, צמיחה וכן הלאה.
החוכמה היא להבין כיצד הם מתבטאים בחייכם ובעשייה העסקית שלכם. לדוגמה:
האם כשאתם מדברים על אהבה אתם מתכוונים לאהבת הטבע? לאהבת האחר וקבלה ללא תנאי? לאהבה רומנטית? לאהבה למשפחה? לאהבה לעשייה ולמקצוע?
האם כאשר אתם מדברים על צמיחה אתם באמת נמצאים בלמידה והתפתחות? מאפשרים גם לאחרים לידכם להתפתח ולצמוח? סקרניים? פתוחים למצבים חדשים?

 

אלו רק דוגמאות מעטות שיכולות לעזור לכם לזהות את החוזקות שלכם מתוך הערכים המובילים בחייכם. ככל שתהיו יותר מדויקים וממוקדים כך תזהו אותן יותר בקלות.

– במה אנשים סביבי, משפחה, חברים, קולגות אומרים לי שאני טוב?

לעיתים אנו פועלים באופן כל כך טבעי ולא מודעים לעובדה שיש לנו כשרון או יכולת שאינה מובנת מאליה בעיני אחרים.

– מה ממלא אותי באנרגיה ובחיוניות? מה אני עושה בשמחה?

גם אם מדובר בהשקעה רבה של אנרגיה, יש לזהות – מה מקפיץ אותך מהמיטה בבוקר? חשוב להבין שכל מה שמעצים את החיוניות שלנו קשור ישירות לחוזקות שבנו.
אם אני קמה כל בוקר בשמחה לעשות ספורט, אולי זה קשור ליכולת ההתמדה שלי? זוהי חוזקה שחלק גדול מהאנשים מתקשים לזהות. אולי זה קשור לערכי הבריאות? ואז זה יבוא לביטוי גם באיזון בין זמן עבודה וזמן מנוחה, או באכילה מסודרת שמעידה על כח רצון וחשיבה שיטתית?

התשובה לשלושת השאלות הללו, בשילוב הידע העובדתי והידע הנרכש יאפשרו לכם להביא את מלוא הפוטנציאל שלכם למימוש, ולחיות חיים מלאי סיפוק והגשמה.